Blogger SEO Sayesinde Siteme Ulaştın

Blogger SEO Sayesinde Siteme Ulaştın

Blogger SEO Sayesinde Siteme Ulaştın Şimdi Bu Çalışma Hakkında Bilgi Almanın Tam Zamanı

Blogger kullanıcıların genellikle yaşadıkları sorunlar ve SEO forumlarında geçen bazı diyaloglar hakkında gerçek bir paylaşımda bulunmak istedim. Bilinen bazı yanlışları ve insan istediği zaman ilk sıralarda para harcamadan nasıl yer alabilir. Çalışmanın sonucunda mutlu olmanın nasıl olduğunu kısaca bir SEO uzmanı olmak için sertifika sahibi olmanıza gerek olmadığını istediğiniz zaman neleri başarabileceğinizi size anlatacağım.

Öncelikle ilk yapmamız gereken önemli etkenlerden birisi kesinlikle bu işi hobi olarak mı yapmak istediğimiz yoksa iş olarak mı yapmak istediğimiz. Kişisel bir blog sayfası oluşturduğumuz zaman kendi adımız yer alacağı için kesinlikle önceden bir anahtar kelime araştırması yapmamız gerekmemektedir. 

Ama iş amaçlı açtığımız bir blog sayfası olacaksa bu durumda önceden anahtar kelime araştırması yapmamız gerekecektir. Çünkü açtığımız blog sayfasının bağlantısında anahtar kelime barındırması gerekmektedir. Bu barındırılan anahtar kelimelerin aylık tahmini olarak aranma miktarı bize belli bir ziyaretçi tahmini yapmamıza sebep olacaktır. 

Bildiğiniz gibi güncel olarak sürekli SEO konusunda araştırma yapmaktayım ve blog sayfamın gün geçtikçe değerinde ve pozisyonlarında artışlar olmaktadır. Bunun için genellikle çalışmamın yüzde yetmişi arama motorları üzerinde olmaktadır. 

İş amaçlı açılan blog sayfalarının çoğunda arama motorlarında olan güncellemelerden haberdar olmak için sürekli araştırma yapılması gerekmektedir. Yapılan yenilikler üzerinden de blog sayfanızın pozisyonlarında artışlar olacağını fark edeceksiniz. 

Yaptığım çalışmaları ve sonuçlarını sizlere maddeler halinde açıklamalıyım sizlerde çalışmalarınızı not alarak yorumlarda belirtebilirsiniz. 

Blogger İçerikleri Nasıl Olmalı?

Blogger içerikleri kesinlikle zor bir durumdur. Aslında bu durum tüm internet siteleri için geçerlidir. Genellikle SEO Forumlarında fark ettiğim ve sürekli olarak kızdığım konulardan birisi kesinlikle özgün içerik üretmek konusudur. 

Arkadaşlar özgün içerikler için arama motorları size sürekli özgün içerik üretin demiyor. Bunu bilmeniz gerekmektedir. Örneğin bir elmayı göz önünde tutun elmanın özellikleri vitaminleri yenildiğinde olacak durumlar bellidir. Bunlar kalıp ögelerdir ne yaparsanız yapın değişmez. Eğer siz elmanın içine fazladan bir vitamin var derseniz kullanıcıyı yanıltmaya girer ve bu durum ziyaretçilerinizi manipülasyon etmenize sebep olacaktır. 

Peki arama motorları sizce bu durumda sizin sıralamalarda yükselmenize saygı duyacak mı? Ben söyleyim arama motorları üzerinde ilk zamanlar iyi bir çıkış yapıp sonradan tamamen düşeceksiniz. 

İçerik özgünlüğü konusunda şunu yapmanız gerekmekte eğer bir kalıp bilgi paylaşımda bulunacaksa wikipedia gibi bilgi kütüphanelerinden alıntı yaparak içeriği sitenizde paylaşabilir. Konu hakkındaki wikipedia bağlantısını içeriğin alt kısmında gösterebilirsiniz. Hatta birçok bilgi sitesinden sabit konu hakkında paylaşılanları kaynak göstererek tek bir konuda birleştirebilir ve içeriğin içerisinde kendi düşünceleriniz hakkında yazıda oluşturabilirsiniz.
 
Bu sayede içeriğiniz tamamen alıntı yada tamamen kopya olmaz sizin konu hakkında görüşünüz de olur ve gerçek bilgide yer alır. 

Blogger SEO içerik kuralları

Genellikle içeriklerde gözlemlediğim clickbait yapılması eğer siteniz için bir backlink oluşturmayı yada öylesine bir blog sayfası açık kullanıcıları hızlı çekeyim havam olsun derdindeyseniz. Bunu yapmakta serbestsiniz. Ama o blog sayfasıda ilerleyen zamanda arama motorları tarafından spam liste düşer. 

Öncelikle içerik başlığınız 65 karakterden fazla olmasın. Genellikle arama motorları belirli bir uzunluktan sonra site başlığınızın sonuna "..." olarak kısaltarak başlığın etkisini düşürmektedir. Buna dikkat etmenizde fayda var kesinlikle. 

Diğer bir durumda içeriğinizde dış link paylaşımı yapmak istiyorsunuz ve bu konuda nasıl davranmanız gerekmekte onu pek bilmiyorsunuz. Eğer bir link paylaşımında bulunacaksanız "nofollow" tagı ile kullanmanız siteniz açısından daha etkili ve içeriğinizin kalitesi açısından daha verimli olacaktır.

İçeriklerde dış bağlantı kullanmaktan çekinmeyin çünkü sitenize gelen bir ziyaretçi örneğin paylaştığınız bir içerikte konunun detaylı bilgili yer alan bir wikipedia sayfası görürse mutlu olur ve size olan güveni artar aslında wikipedia gitmeden önce size bile uğrayabilir. Bu konuda cimri olmayın backlink veriyorum vs. gibi düşüncelere girmeyin zaten "Search Console" üzerinden bağlantınızı karşı site kapatabilir. 

İçerik uzunluğu konusuna gelirsek ben genellikle içeriklerin "400-500" kelime olmasından yanayım ama son zamanlarda fark ettiğim bazı durumlardan sebep bu kelime oranını "1000" olarak yapmayı düşünüyorum. 

Google Trenleri kesinlikle araştırmayı unutmayın güncel konular arama motorlarında site trafiğinizin artmasına büyük bir etki olacaktır. Ben denedim ver artışları gözle gördüm içeriklerin kaliteli ve güncel konuları teşkil etmesi kesinlikle arama motorları tarafından olumlu olarak kabul edilmektedir. 

Blogger SEO Genel

Blogger SEO konusunda sona yaklaşmışken şunu söylemekte fayda görüyorum. Arkadaşlar açtığınız internet sitelerinin temalarında bulunan kodları inceleyin html kodlarında değişimler yapım farklı ücretsiz bir tema bile kullansanız emeği geçenleri göz arda etmeyin. 

İnternet sitelerinde artık telif hakları büyük bir önem taşımakta zamanında yapılan tasarımlar yeni ve güncel site içi seo çalışmalarına uygun olamayabilir bu yüzden kullanacağınız temada eksik gördüğünüz yeni html kodlarını eklemek sizin ve sitenizin hızlı yükselişinde etkili bir rol oynayacaktır. 

Yorumlarınız bekliyorum konuyla ilgili düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.